Bizi takip edin
|
EN

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Doktora)

CE 516 | Ders Tanıtım Bilgileri

Dersin Adı
İleri Bilgisayar Ağları ve İletişimi
Kodu
Yarıyıl
Teori
(saat/hafta)
Uygulama/Lab
(saat/hafta)
Yerel Kredi
AKTS
CE 516
Güz/Bahar
3
0
3
7.5

Ön-Koşul(lar)
Yok
Dersin Dili
İngilizce
Dersin Türü
Seçmeli
Dersin Düzeyi
Yüksek Lisans
Dersin Veriliş Şekli -
Dersin Öğretim Yöntem ve Teknikleri -
Dersin Koordinatörü
Öğretim Eleman(lar)ı
Yardımcı(ları) -
Dersin Amacı Bilgisayar İletişim Ağları’nın katmanlı yapısı doğrultusunda ağ iletişimi konularının sınıflanması yapılacaktır. Sayısal Veri İletişimi ilişkili olan katmanların gerek donanım gerek ise yazılım öğelerinin özellikleri incelenecektir. Veri iletişim ortamlarının fiziksel özellikleri, sayısal iletişim için kodlama teknikleri, iletim hızı ve hata denetimi problemlerinin çözümleri ele alınacaktır. Verilerin ağ hatları üzerinde yönlendirilmesine yönelik tekniklerin özellikleri incelenecektir.
Öğrenme Çıktıları Bu dersi başarıyla tamamlayabilen öğrenciler;
  • Veri iletişim problemlerini sınıflayabilir.
  • Veri iletişim ortamlarının fiziksel özelliklerinin uçtan uca iletişim başarımına etkisini hesaplayabilir.
  • İletim hata kontrolü ve iletim akış kontrolü yapabilen yazılımların yapısı hakkında bilgi sahibidir.
  • Kablolu çoklu erişim ortamlarının iletişim başarımını hesaplayabilir.
  • Kablosuz çoklu erişim ortamlarının iletim başarımını yükseltebilecek faktörleri tanımlayabilir.
  • Internet üzerinde veri yönlendirme tekniklerinin ağ tıkanıklığı problemi üzerindeki etkisi hakkında bilgi sahibidir.
Ders Tanımı Veri iletişim temelleri, İletişim protokolleri: Veri bağlantı, ağ ve transport katmanları. Ağ analiz yöntemleri.

 Dersin Kategorisi

Temel Ders
Uzmanlık/Alan Dersleri
Destek Dersleri
İletişim ve Yönetim Becerileri Dersleri
Aktarılabilir Beceri Dersleri

 

HAFTALIK KONULAR VE İLGİLİ ÖN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Hafta Konular Ön Hazırlık
1 Introduction: Network Hardware, Network Software, Reference Models, Example Networks Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 1
2 Data Communication Fundamentals 1: Theoretical Basis, Guided Transmission Media, Wireless Transmission, Communication Satellites Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 2, Sections 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5
3 Data Communication Fundamentals 2: Public Switched Telephone Network, Mobile Telephone System, Cable Television Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 2, Sections 2.6, 2.7, 2.8
4 Data Link Layer 1 : Design Issues, Error detection and Correction, Elementary Protocols Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 3, Sections 3.1, 3.2, 3.3
5 Data Link Layer 2: Sliding Window protocols, Protocol Verification, Example Protocols Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 3, Sections 3.4, 3.5, 3.6
6 Medium Access Control 1: Channel Allocation Problem, Multiple Access Protocols, Ethernet Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 4, Sections 4.1, 4.2, 4.3
7 Medium Access Control 2: Wireless Lans, Broadband Wireless and Data Link Layer Switching Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 4 Sections 4.4, 4.5, 4.8
8 Network Layer 1: Design Issues, Routing Algorithms Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 4 Sections 4.4, 4.5, 4.6, 4.7
9 Network layer 2: Congestion Control, Quality of Service Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 5 Section 5.5
10 Network Layer 3: Internetworking Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 5 Sections 5.3, 5.4, 5.5
11 Network Layer 4: Internet Control Protocols Computer Networks, Tanenbaum: Chapter 5 Section 5.6
12 Term Project Presentations
13 Term Project Presentations
14 Review of the Semester
15 -
16 Dönemin gözden geçirilmesi  

 

Ders Kitabı Computer Networks, 5th Edition, Andrew Tanenbaum, Pearson Education Int., ISBN: 0132126958
Önerilen Okumalar/Materyaller Computer Networking: A Top Down Approach Featuring Internet, 6th Ed., James Kurose, Keith Ross© 2012 Addison, Wesley, ISBN13: 978-0-273-76896-8. Computer Networks And Internets, 5th Edition, Douglas E. Comer, 2009. Prentice Hall, ISBN 0136061273.

 

DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

Yarıyıl Aktiviteleri Sayı Katkı Payı %
Katılım
Laboratuvar / Uygulama
Arazi Çalışması
Küçük Sınav / Stüdyo Kritiği
-
-
Portfolyo
Ödev
Sunum / Jüri Önünde Sunum
Proje
1
20
Seminer/Çalıştay
Sözlü Sınav
Ara Sınav
2
40
Final Sınavı
1
40
Toplam

Yarıyıl İçi Çalışmalarının Başarı Notuna Katkısı
3
60
Yarıyıl Sonu Çalışmalarının Başarı Notuna Katkısı
1
40
Toplam

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU

Yarıyıl Aktiviteleri Sayı Süre (Saat) İş Yükü
Teorik Ders Saati
(Sınav haftası dahildir: 16 x teorik ders saati)
16
3
48
Laboratuvar / Uygulama Ders Saati
(Sınav haftası dahildir. 16 x uygulama/lab ders saati)
16
0
Sınıf Dışı Ders Çalışması
15
5
75
Arazi Çalışması
0
Küçük Sınav / Stüdyo Kritiği
-
-
0
Portfolyo
0
Ödev
0
Sunum / Jüri Önünde Sunum
0
Proje
1
20
20
Seminer/Çalıştay
0
Sözlü Sınav
0
Ara Sınavlar
2
20
40
Final Sınavı
1
42
42
    Toplam
225

 

DERSİN ÖĞRENME ÇIKTILARININ PROGRAM YETERLİLİKLERİ İLE İLİŞKİSİ

#
Program Yeterlilikleri / Çıktıları
* Katkı Düzeyi
1
2
3
4
5
1 Alanında bilimsel araştırma yaparak uzmanlık duzeyinde bilgiye genislemesine ve derinlemesine ulasır, bilgiyi sistematik bir yaklasımla degerlendirir, yorumlar, uygular ve alanına yenilik getirecek ozgun bilgi uretir.
2 Elektrik ve Elektronik Muhendisliği alanında uygulanan guncel teknik ve yontemler ile bunların kısıtları hakkında uzmanlık duzeyinde kapsamlı bilgi sahibidir ve onları ozgun uygulamalarda kullanabilme becerisi gelismistir.
3 Belirsiz, sınırlı ya da eksik verileri kullanarak, bilimsel yontemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular;degisik disiplinlere ait bilgileri bir arada kullanabilir ve ozgun cozumler gelistirir. Alanı ile ilgili calısmalarda arastırma yontemlerini ust duzeyde bir beceri ile kullanır.
4 Akademik arastırma alanının ve muhendislik mesleginin yeni ve gelismekte olan kuramlarının ve uygulamalarının farkındadır, ihtiyac duydugunda bunları inceler ve mevcut sonucları yeniden uretebilir duzeyde ogrenir.
5 Alanı ile ilgili kuramsal ve uygulamalı karmasık problemleri tanımlayabilir ve formule edebilir, cozmek icin ozgun yontemler gelistirir ve cozumlerde yenilikci yontemler uygular. Alanına yenilik getiren veya alanında yeni bir dusunce, yontem veya tasarım gelistirme ya da bilinen yontemleri yeni bir alana uygulayabilme biciminde ozgun calısmaları bagımsız olarak gerceklestirebilir.
6 Kuramsal ve uygulamalı alanlarda ozgun fikir ve yontemler gelistirir; karmasık sistem veya surecleri tasarlar ve tasarımlarında yenilikci/alternatif cozumler gelistirir.
7 Kuramsal, deneysel ve modelleme esaslı arastırmaları tasarlar ve uygular; bu surecte karsılasılan karmasık problemleri irdeler, cozumler ve sonuclarını surekli gelisimi gozetecek bicimde degerlendirir. Yeni ve karmasık dusuncelerin elestirel analizini, sentezini ve degerlendirmesini yapabilir.
8 Disiplin ici, cok disiplinli, disiplinler arası ve otesi takımlarda etkin bicimde calısabilir, bu tur takımlarda liderlik yapabilir ve karmasık durumlarda ozgun cozum yaklasımları gelistirebilir; bagımsız calısabilir ve sorumluluk alır.
9 Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portfoyu C1 Genel Duzeyinde kullanarak, sozlu ve yazılı iletisim kurar.
10 Calısmalarının surec ve sonuclarını, o alandaki veya alan dısındaki ulusal ve uluslararası bilimsel ve teknolojik toplantılarda ve dergilerde, sistematik ve acık bir sekilde yazılı ve sozlu olarak aktarır. Bilginin genislemesine ve topluma yayılmasına katkıda bulunur.
11 Proje yonetimi ve is hayatı uygulamalarını bilir ve bunların muhendislik uygulamalarına getirdigi kısıtların farkındadır ve kısıtlar altında ozgun cozum uretmesini bilir. Bilimsel, teknolojik ve muhendislik arastırma ve gelistirme etkinliklerinin sonuclarını sosyal, cevresel, saglık, guvenlik ve hukuk boyutları cercevesinde degerlendirebilir. Alanı ile ilgili sosyal ilişkileri ve normları eleştirel bir bakıs acısıyla inceler, gelistirir ve gerektiginde degistirmeye yonelik girisimlerde bulunur.
12 Verilerin toplanması, yorumlanması, duyurulması asamalarında, akademik ve mesleki tum etkinliklerde,toplumsal, bilimsel ve etik degerleri gozetir. Arastırma ve yayın etigi ilkelerine uygun davranır. Toplumsal, bilimsel, kulturel ve etik sorunların cozumune katkıda bulunur.

*1 Lowest, 2 Low, 3 Average, 4 High, 5 Highest

 


İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.