Bizi takip edin
|
EN

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ

Elektrik-Elektronik Mühendisliği (Doktora)

CE 605 | Ders Tanıtım Bilgileri

Dersin Adı
Kablosuz Sensör Ağları
Kodu
Yarıyıl
Teori
(saat/hafta)
Uygulama/Lab
(saat/hafta)
Yerel Kredi
AKTS
CE 605
Güz/Bahar
3
0
3
7.5

Ön-Koşul(lar)
Yok
Dersin Dili
İngilizce
Dersin Türü
Seçmeli
Dersin Düzeyi
Doktora
Dersin Veriliş Şekli -
Dersin Öğretim Yöntem ve Teknikleri Tartışma
Problem çözme
Olgu / Vaka çalışması
Soru & Cevap
Kritik verme
Anlatım / Sunum
Dersin Koordinatörü -
Öğretim Eleman(lar)ı
Yardımcı(ları) -
Dersin Amacı Bu dersin amacı, kablosuz sensör ağları üzerine devam eden bilimsel araştırmanın temellerini ve kablosuz sensör ağlarında veri işlemenin temellerini öğretmektir. Kablosuz sensör ağları, son birkaç yılda popülerlik kazanmıştır. Bu alan, doğal parkların uzaktan denetimi, inşaat mühendisliği, güvenlik uygulamaları ve akıllı ulaşım uygulamaları gibi birçok potansiyel uygulamaya sahiptir. Kablosuz sensör ağlarının çalışma prensipleri ve uygulama alanları hakkında bilgi sahibi olmak, bilgisayar bilimi alanında okuyan öğrencilere olumlu katkı sağlayacaktır. Ele alınacak konular, kablosuz sensör ağları, paket yönlendirme, konumlandırma, topoloji kontrolü, güvenlik ve simülasyonun ana uygulama alanlarıdır.
Öğrenme Çıktıları Bu dersi başarıyla tamamlayabilen öğrenciler;
  • kablosuz sensör ağlarının uygulama alanlarını tanırlar,
  • kablosuz sensör ağlarında kullanılan yönlendirme algoritmalarını ve aralarındaki farkları analiz edebilirler,
  • topoloji ve güç kontrol algoritmalarını analiz edebilirler,
  • sensör ağlarının güvenlik gereksinimlerini anlayabilirler,
  • sensör ağlarına simülasyon yaklaşımlarını anlayabilriler.
Ders Tanımı Kurs, Sensör ağ Mimarisi, İşletim Sistemleri, Fiziksel Katman, Orta Erişim Kontrolü, Ağ Katmanı, Güç Yönetimi, Zaman Senkronizasyonu, Yerelleştirme, Güvenlik, Sensör Ağı Simülasyonunu kapsayacaktır.

 Dersin Kategorisi

Temel Ders
Uzmanlık/Alan Dersleri
Destek Dersleri
İletişim ve Yönetim Becerileri Dersleri
Aktarılabilir Beceri Dersleri

 

HAFTALIK KONULAR VE İLGİLİ ÖN HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Hafta Konular Ön Hazırlık
1 Giriş Chapter 1- Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
2 Uygulamalar Chapter 2 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
3 Düğüm Mimarisi Chapter 3 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
4 İşletim sistemleri Chapter 4 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
5 Fiziksel katman Chapter 5 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
6 Orta Derece Erişim Kontrolü Chapter 6 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
7 Ağ katmanı Chapter 7 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
8 Ağ katmanı İlgili Makaleler
9 Güç yönetimi Chapter 8 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
10 Zaman Senkronizasyonu Chapter 9 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
11 Yerelleştirme Chapter 10 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
12 Güvenlik Chapter 11 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
13 Sensör Ağı Programlama Chapter 12 Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.
14 Diğer başlıklar
15 Proje sunumları
16 Final Sunumları

 

Ders Kitabı

Fundamentals of Wireless Sensor Networks- Theory and Practice; Waltenegus Dargie, Christian Poellabauer; ©2010 John Wiley & Sons Ltd.

Önerilen Okumalar/Materyaller

Materyal öğretim üyesi tarafından sağlanacaktır.

 

DEĞERLENDİRME ÖLÇÜTLERİ

Yarıyıl Aktiviteleri Sayı Katkı Payı %
Katılım
Laboratuvar / Uygulama
Arazi Çalışması
Küçük Sınav / Stüdyo Kritiği
Portfolyo
Ödev
1
10
Sunum / Jüri Önünde Sunum
Proje
1
25
Seminer/Çalıştay
Sözlü Sınav
Ara Sınav
1
25
Final Sınavı
1
40
Toplam

Yarıyıl İçi Çalışmalarının Başarı Notuna Katkısı
3
60
Yarıyıl Sonu Çalışmalarının Başarı Notuna Katkısı
1
40
Toplam

AKTS / İŞ YÜKÜ TABLOSU

Yarıyıl Aktiviteleri Sayı Süre (Saat) İş Yükü
Teorik Ders Saati
(Sınav haftası dahildir: 16 x teorik ders saati)
16
3
48
Laboratuvar / Uygulama Ders Saati
(Sınav haftası dahildir. 16 x uygulama/lab ders saati)
16
0
Sınıf Dışı Ders Çalışması
15
6
90
Arazi Çalışması
0
Küçük Sınav / Stüdyo Kritiği
0
Portfolyo
0
Ödev
1
10
10
Sunum / Jüri Önünde Sunum
0
Proje
1
30
30
Seminer/Çalıştay
0
Sözlü Sınav
0
Ara Sınavlar
1
22
22
Final Sınavı
1
25
25
    Toplam
225

 

DERSİN ÖĞRENME ÇIKTILARININ PROGRAM YETERLİLİKLERİ İLE İLİŞKİSİ

#
Program Yeterlilikleri / Çıktıları
* Katkı Düzeyi
1
2
3
4
5
1 Alanında bilimsel araştırma yaparak uzmanlık duzeyinde bilgiye genislemesine ve derinlemesine ulasır, bilgiyi sistematik bir yaklasımla degerlendirir, yorumlar, uygular ve alanına yenilik getirecek ozgun bilgi uretir.
2 Elektrik ve Elektronik Muhendisliği alanında uygulanan guncel teknik ve yontemler ile bunların kısıtları hakkında uzmanlık duzeyinde kapsamlı bilgi sahibidir ve onları ozgun uygulamalarda kullanabilme becerisi gelismistir.
3 Belirsiz, sınırlı ya da eksik verileri kullanarak, bilimsel yontemlerle bilgiyi tamamlar ve uygular;degisik disiplinlere ait bilgileri bir arada kullanabilir ve ozgun cozumler gelistirir. Alanı ile ilgili calısmalarda arastırma yontemlerini ust duzeyde bir beceri ile kullanır.
4 Akademik arastırma alanının ve muhendislik mesleginin yeni ve gelismekte olan kuramlarının ve uygulamalarının farkındadır, ihtiyac duydugunda bunları inceler ve mevcut sonucları yeniden uretebilir duzeyde ogrenir.
5 Alanı ile ilgili kuramsal ve uygulamalı karmasık problemleri tanımlayabilir ve formule edebilir, cozmek icin ozgun yontemler gelistirir ve cozumlerde yenilikci yontemler uygular. Alanına yenilik getiren veya alanında yeni bir dusunce, yontem veya tasarım gelistirme ya da bilinen yontemleri yeni bir alana uygulayabilme biciminde ozgun calısmaları bagımsız olarak gerceklestirebilir.
6 Kuramsal ve uygulamalı alanlarda ozgun fikir ve yontemler gelistirir; karmasık sistem veya surecleri tasarlar ve tasarımlarında yenilikci/alternatif cozumler gelistirir.
7 Kuramsal, deneysel ve modelleme esaslı arastırmaları tasarlar ve uygular; bu surecte karsılasılan karmasık problemleri irdeler, cozumler ve sonuclarını surekli gelisimi gozetecek bicimde degerlendirir. Yeni ve karmasık dusuncelerin elestirel analizini, sentezini ve degerlendirmesini yapabilir.
8 Disiplin ici, cok disiplinli, disiplinler arası ve otesi takımlarda etkin bicimde calısabilir, bu tur takımlarda liderlik yapabilir ve karmasık durumlarda ozgun cozum yaklasımları gelistirebilir; bagımsız calısabilir ve sorumluluk alır.
9 Bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portfoyu C1 Genel Duzeyinde kullanarak, sozlu ve yazılı iletisim kurar.
10 Calısmalarının surec ve sonuclarını, o alandaki veya alan dısındaki ulusal ve uluslararası bilimsel ve teknolojik toplantılarda ve dergilerde, sistematik ve acık bir sekilde yazılı ve sozlu olarak aktarır. Bilginin genislemesine ve topluma yayılmasına katkıda bulunur.
11 Proje yonetimi ve is hayatı uygulamalarını bilir ve bunların muhendislik uygulamalarına getirdigi kısıtların farkındadır ve kısıtlar altında ozgun cozum uretmesini bilir. Bilimsel, teknolojik ve muhendislik arastırma ve gelistirme etkinliklerinin sonuclarını sosyal, cevresel, saglık, guvenlik ve hukuk boyutları cercevesinde degerlendirebilir. Alanı ile ilgili sosyal ilişkileri ve normları eleştirel bir bakıs acısıyla inceler, gelistirir ve gerektiginde degistirmeye yonelik girisimlerde bulunur.
12 Verilerin toplanması, yorumlanması, duyurulması asamalarında, akademik ve mesleki tum etkinliklerde,toplumsal, bilimsel ve etik degerleri gozetir. Arastırma ve yayın etigi ilkelerine uygun davranır. Toplumsal, bilimsel, kulturel ve etik sorunların cozumune katkıda bulunur.

*1 Lowest, 2 Low, 3 Average, 4 High, 5 Highest

 


İzmir Ekonomi Üniversitesi
izto logo
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı
kuruluşudur.
ieu logo

Sakarya Caddesi No:156
35330 Balçova - İzmir / TÜRKİYE

kampus izmir

Bizi Takip edin

İEU © Tüm hakları saklıdır.